مشخصات فردی و زندگینامه
نام:ابراهیم
نام خانوادگی:باقری
پست الکترونیک:abagheri@yahoo.com
نخصص ها:فقه و اصول ، حقوق ، تبلیغ

زندگی نامه


 

  • شناسنامه آموزشی و تحقیقاتی ابراهیم باقری

Ø    الف: آموزشی

1.      تحصیلات حوزوی

تحصیلات حوزوی خود را در سال 1361 ه.ش و سالهای پس از آن به ترتیب در داراب «مدرسه امام صادق (ع)»، شیراز«مدرسه امام صادق ع »، مشهد مقدس «مدرسه امام حسن عسگری ع» و آشتیان «مدرسه صاحب الامر (عج)» تا پایان شرح لمعه سپری نموده‌ام.

در سال 1367 وارد حوزه علمیه مقدسه قم شدم و رسائل و مکاسب مرحوم شیخ اعظم را به ترتیب از محضر اساتید معظم آقایان اعتمادی و پایانی بهره‌مند گشته‌ام، کفایة الاصول محقق خراسانی را نیز سفره نشین خان استاد اعتمادی بوده‌ام و بالاخره در سال 1371 دروس سطح حوزه علمیه را به پایان رساندم.

در آغاز درس خارج، یک سال را در درس خارج آیت الله مکارم شیرازی شرکت نموده‌ام و از سال 72 تا کنون خوشه چین خرمن پر  فیض حضرت آیت الله وحید خراسانی حفظه الله بوده‌ام. در درس فقه نیز چند سالی در درس بیع حضرت ایشان، حدود 6 سال دروسی هم چون مکاسب محرمه، بیع، ولایت فقیه، وقف و حج را از بیانات استاد حضرت آیت الله گرامی  (مدظله العالی) و یک سال درس خارج صلاة را از محضر مرحوم آیت الله مشکینی و مدتی نیز در دروس حضرات آیات میرزا  جوادتبریزی،‌ فاضل لنکرانی و شبیری زنجانی شرکت نموده و فیض برده‌ام.

یک سال نیز در درس تفسیر آیت الله جوادی آملی حضور یافته‌ام.

در  کنار تحصیل،‌ مقاطعی را نیز به تدریس علوم حوزوی مشغول بوده‌ام و درس‌های منطق «منطق مظفر و کبری فی المنطق»، ادبیات (عوامل،‌ هدایه، سیوطی و مغنی اللبیب) و اصول (معالم الاصول و کفایة الاصول) را تدریس نموده‌ام.

اکنون نیز مشغول نوشتن رساله سطح سه با موضوع رشد از دیدگاه فقه امامیه، فقه حنفیه و حقوق ایران می‌باشم.

 

2.      تحصیلات دانشگاهی

در تحصیلات دانشگاهی نیز دارای مدرک لیسانس حقوق از داشنگاه مفید قم می‌باشم که در سال 1380 فارغ التحصیل شده‌ام. هم اینک نیز به تدریس حقوق مدنی در دانشگاه پیام نور واحد فرمهین (فراهان) مشغولم.


Ø    ب: تحقیقاتی

از آغاز سال 1380 همکاری خود را با کمیته تدوین قوه قضائیه که زیر مجموعه معاونت آموزش بود شروع کردم و در گروه حقوق خصوصی به جمع آوری و گزارشی دهی از موضوعاتی که در حقوق مدنی اعم از حقوق ایران و حقوق کشورهای اسلامی مطرح است مشغول و این امر تا سال 1381 به درازا کشید و حاصل تلاش آن سالها، به عنوان راهنمای تدوین حقوق مدنی و در چندین جلد کتاب به چاپ رسیده است و جزواتی که به چاپ نرسیده نیز در حال حاضر در آسیب شناسی و اصلاح قانون مدنی مورد استفاده قرار می گیرد.

در سال 1383 در امر تدوین گنجینه آراء فقهی و قضایی و در بخش حقوقی آن ، هم به عنوان محقق و هم به عنوان ارزیاب حضوری فعال داشته‌ام. پس از آن و به حسب ضرورت و نیاز ، همکاری خود را با گروه دیات مرکز تحقیقات فقهی قوه قضائیه شروع کرده و تا اتمام کار پیش‌نویس لایحه ادامه دادم و بیش از سی ماده قانون مجازات را بررسی فقهی و حقوقی کرده‌ام و در جلساتی که در این باره در حضور ریاست محترم قوه قضاییه در قم تشکیل می‌شد شرکت می‌جستم.

اکنون نیز حدود یک سال است که درگروه بیع آن مرکز در امر آسیب شناسی مواد قانون مدنی به کار و فعالیت اشتغال دارم.

با دیگر مراکز پژوهشی نیز همکاری داشته‌ام. مقاله‌ای در زمینه کرامت انسانی از دیگاه اسلام و اعلامیه جهانی حقوق بشر برای مرکز نشر آثار امام خمینی نوشته‌ام. (در رابطه با همایش کرامت انسانی که در خرداد 86 برگزار شد) و در حال حاضر نیز در ارتباط با شرط ایمان در ذبح و کشتار حیوانات به نوشتن کتابی برای آن مرکز مشغولم. با مرکز مطالعات و پژوهش های حوزه علمیه قم نیز از سال 82 و در واحد مطبوعات به فعالیت جسته و گریخته اشتغال داشته‌ و دارم و زمینه فعالیت نیز نقد مقالات مطبوعات و شبهات اینترنتی در زمینه‌های فقهی و حقوقی و نیز نوشتن مقالات در باره پاره ای از موضوعات می‌باشد که مقالات متعددی نیز در این زمینه به چاپ رسیده است از جمله:

1.      تجاوز ، محصول عبور از خدا و خرد. (روزنانه رسالت 14/2/85)

2.      حجاب از نگاه شریعت و حکومت.(روزنامه رسالت 5/12/86)

3.      پویایی سنت در پیشرفت زمان (مجله آیین، شماره 17 و 18، آذر و دی 1387)

4.      مظهر مهرورزی (رسالت، 24/12/87)

5.      امر به معروف و نهی از منکر وتعزیرات حکومتی در تقابل با بد حجابی (رسالت 24/1/87)

6.      امام باقر (ع) و اصلاح باروهای دینی (روزنامه قدس، 14/2/84)

7.      اسلام تنها معیار و ترازوی حقوق مرد و زن (رسالت 18/2/85)

8.      بیراهه غرب در احقاق حقوق زنان (رسالت 142/84)

9.      تأملی بر نگرانیهای سیاسی قضایی (مجله چشم انداز ایران،  آبان و آذر 83)

10. رابطه اسلام و فمنیسم (رسالت 20/6/85)

11. حاکمیت الهی در ادیان ابراهیمی (رسالت 24، 25و26 آذر ماه 86)

12. راهیابی به عزت و کرامت در پرتو تعالیم قرآن و سنت (چاپ نشده)

13. نقد مواد 23 و 25 لایحه حمایت از خانواده تحت عنوان ازدواج مجدد در آینه آیین (چاپ نشده)

14. نگاهی به منصب امامت جمعه در فقه امامیه (روزنامه رسالت 19/8/88 ).

15. نگرشی نو به سن مسئولیت کیفری در فقه شیعه (3 /9/88 ).

ضمن آن که عضو کمیته فقه و علوم پزشکی همایش طب و قضاء که در تاریخ 17 و 18 مهرماه برگزار شد نیز بوده‌ام و در همایش نیز در دفاع از مواضع و مصوبات کمیته به ایراد سخن پرداختم و پیش از انجام همایش نیز به عنوان کارشناس در جلساتی که به همین منظور در مرکز پزشکی قانونی استان تهران در معیت جمعی از فضلا حضور می یاقتم.

در کنار فعالیت های آموزشی و پژوهشی از امر تبلیغ نیز که از وظایف اولیه یک روحانی محسوب می شود، غافل نبوده ام و این امر مقدس را از سال 1366 هجری شمسی با سفر به منطقه مریوان کردستان آغاز و تا کنون نیز آن را ادامه داده ام و علاوه بر کردستان به استانهای فارس، کرمانشاه،کرمان و هرمزگان سفر کرده ام.